Míra strachu v Evropě dosáhla nejvyšší úrovně od května 2020

Rozdíl ve výnosech italských a německých dluhopisů je vnímán jako míra stresu na evropských trzích a investoři jej pozorně sledují. Rozpětí se v pondělí rozšířilo na úrovně, které nebyly zaznamenány od května 2020, což mimo jiné naznačuje, že trhy se stále více obávají schopnosti Itálie splatit svůj dluh.

Výnos italských 10letých dluhopisů vzrostl na 4%, což je úroveň, která nebyla zaznamenána od roku 2014. Výnosy 10letých dluhopisů Řecka v pondělí dosáhly 4,43%, zatímco výnosy 10letých dluhopisů Portugalska a Španělska vzrostly na 2, 9%.

„Výnosy všude stoupají kvůli obavám z inflace a rostoucímu očekávání, že centrální banky budou muset v reakci na to agresivně zvyšovat úrokové sazby,“ řekl CNBC Neil Shearing, hlavní ekonom skupiny Capital Economics. „Větším problémem v eurozóně je, že Evropská centrální banka dosud nedokázala vysvětlit podrobnosti o tom, jak by mohl fungovat program na omezení rozpětí periferních dluhopisů. To způsobuje neklid na dluhopisovém trhu, což zvýšilo periferní spready.“

ECB minulý týden potvrdila svůj záměr zvýšit úrokové sazby v červenci a její revidované ekonomické prognózy také naznačily, že se chystá začít s přísnější měnovou politikou. Představitelé centrální banky však neposkytli žádné podrobnosti o možných opatřeních na podporu vysoce zadlužených zemí, což některé investory znervózňuje. Tento nedostatek podpory by mohl být pro Itálii problematičtější než pro jiné jihoevropské národy.

„Řecko a Portugalsko by měly být schopny vyrovnat se s normálnějšími výnosy. Jejich trend růstu je vysoký, fiskální situace je pohodlná. V případě Řecka většinu dluhu drží oficiální věřitelé, kteří Řecku poskytli velmi výhodné podmínky. Trhy se jich mohou obávat, ale fundamenty takové obavy neomlouvají,“ řekl CNBC Holger Schmieding, hlavní ekonom společnosti Berenberg. „Skutečnou otázkou zůstává Itálie. Navzdory některým reformám za vlády premiéra Maria Draghiho zůstává italský trend růstu slabý. Pro Itálii by se výnosy výrazně nad 4 % mohly časem změnit na problém.“

Mezinárodní měnový fond v květnu uvedl, že v letošním a příštím roce očekává zpomalení tempa růstu Itálie. Roční růst se letos odhaduje na přibližně 2,5 % a v roce 2023 na úrovni 1,75 %. Fond také varoval, že „náhlejší zpřísnění finančních podmínek by mohlo ještě více snížit růst, zvýšit náklady na financování a zpomalit tempo poklesu veřejného dluhu a způsobit, že banky sníží poskytování úvěrů“.

Rostoucí náklady na půjčky v jižní Evropě nejsou novinkou. Na vrcholu krize státního dluhu, která začala v roce 2011, výnosy dluhopisů prudce vzrostly a několik zemí bylo nuceno zavést bolestivá úsporná opatření po požádání o záchranu. Navzdory nedávnému nárůstu výnosů a očekáváním vysoké inflace v následujících měsících si ekonomové nemyslí, že bychom byli svědky návratu k úsporám v regionu. „Úsporná opatření jako politická odpověď jsou nepravděpodobná. Itálie a jiní dostávají značné finanční prostředky ze 750miliardového programu EU Next Generation EU. Veřejné investice pravděpodobně porostou,“ řekl Schmieding.

Professional Accountant Woman In Office. Finance Invoice Accounting

Po pandemii byl zaveden program Next Generation EU, v jehož rámci si státy Evropské unie společně půjčují peníze z trhů. „Ekonomický výhled je zatím extrémně nejistý a trhy jsou zmateny touto rekordně vysokou inflací,“ řekl Francesco di Maria, stratég UniCredit. „Nicméně na rozdíl od let 2011-2012, kdy došlo ke krizi státního dluhu, infrastruktura Evropské unie se zlepšila,“ řekl s tím, že ECB pravděpodobně zasáhne iv případě výrazného nárůstu výnosů dluhopisů.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram