U směrnice EU o tzv. platformách hrozí ztráta tisíců pracovních míst

Pokud by EU schválila navrhovanou směrnici o tvz. platformách, na Slovensku by mohly přijít o práci tisíce pracovníků platforem a jejich aktuální model podnikání by to zcela zničilo. Upozorňuje na to mimoparlamentní Křesťanskodemokratické hnutí (KDH). Apeluje na vládu, aby Slovensko ve spolupráci s EU žádalo návrhy přepracovat a určit jasnou jednotnou pozici na záchranu pracovních míst a svobody podnikání.

Evropská komise (EK) a Evropský parlament (EP) přicházejí se směrnicí, která má chránit práva pracovníků pro digitální platformy, jako jsou například Uber, Bolt, Wolt či Deliveroo. Návrhy vyvolávají řadu právních otazníků a v konečném důsledku mohou dosáhnout přesného opaku – zničit podnikání i pracovní místa platforem.

„Oceňuji snahy EU vytvořit pro pracovníky platforem lepší podmínky, ale aktuální návrhy jim spíše ublíží a je třeba je změnit. Pokud by prošly současné znění návrhů, platformy na Slovensku by ztratily flexibilitu a tisíce pracovníků, spotřebitelé dodávané služby a jejich bezpečnost. Úspěšný model podnikání platforem , jak ho známe dnes, by zanikl,“ uvedla europoslankyně za KDH Miriam Lexmann.

Důvodem pro tento negativní zásah do podnikání platforem je téměř automatická rekvalifikace pracovníků platforem na zaměstnance. Ta je důsledkem návrhů směrnice. To by zásadně zasáhlo do jejich flexibility, která je důležitým benefitem jejich existence, a připravilo by je to o práci.

Směrnice na ochranu práv pracovníků pro platformy, kterou chystá Brusel, by měla podle Lexmann vážné důsledky i na jejich fungování na Slovensku. Lexmann proto společně se zástupci platforem vyzvala vládu SR, aby stanovila jasnou pozici pro pracovníky platforem a ve společném postupu s europoslanci žádala přepracování nevhodných návrhů směrnice. Europoslankyně se v tématu angažuje v Bruselu jako členka Výboru EP pro zaměstnanost a sociální věci, který je hlavní při zkrutění v EP. Spolu se zástupci platforem Lexmann tento apel tlumočí i na jednání na půdě Ministerstva práce, sociálních věcí a rodiny (MPSVR) SR.

„Dnes, kdy čelíme problémům nadměrné inflace, důsledkem doběhu pandemie i války na Ukrajině a lidé se potýkají s vážnými zkouškami, přichází z Bruselu špatný návrh, který by jejich problémy ještě znásobil. Je třeba jej zásadně změnit a umožnit platformám, aby si mohly samy určovat co nejvýhodnější pozici pro pracovníky a podnikání. Podporujme, co je dobré, a nestavme svobodnému trhu a úspěšnému příběhu zbytečná polena pod nohy,“ zdůraznil ekonomický expert KDH Jozef Hajko.

Cropped shot of a woman going through her finances at home

S ohledem na konkurenceschopnost a pružnost pracovního trhu je podle něj důležité, aby pracovníci platforem mohli legálně a pružně vykonávat svou činnost. „V KDH, které dlouhodobě podporuje malé a střední podnikání, zdůrazňujeme, že tato směrnice jde proti zásadám svobodného podnikání. Tisknout pracovníky platforem do povinného zaměstnaneckého vztahu může být hřebíkem do rakve v jejich snaze živit se a službami pomáhat druhým,“ uzavřel Hajko.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram