Maďarský forint padl vůči euru na rekordní minimum

Forint se v pondělí oslabil o 0,4 % na 399,83 HUF/EUR. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu koncem února již vůči euru ztratil více než 9%. Forint z jmen rozvíjejících se trhů klesl nejpruději po turecké lire.

Pád maďarské měny se zrychlil minulý týden poté, co jeden z členů měnového výboru MNB zopakoval, že centrální banka nechce zpřísňovat měnovou politiku příliš agresivně. Stalo se to den poté, co se ukázalo, že maďarská inflace poprvé za 21 let překonala 10 %.

Stack of banknotes as background (Hungarian Forint) 20000 forint banknotes Ferenc Deak close up as a background. Europe Hungary. The all-seeing eye motif.

Negativní vliv na forint má také to, že Budapešť nemá přístup k penězům z plánu obnovy EU. Maďarské ministerstvo financí tento měsíc sice prohlásilo, že jednání s Bruselem o zabezpečení 7,2 miliardy eur jsou v poslední fázi. Evropská komise (EK), která již schválila plány obnovy všech členských zemí s výjimkou Maďarska, však nesignalizovala, že by bezprostředně připravovala uvolnění peněz pro Budapešť.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram