Bitcoin klesl pod 24.000 USD, hodnota kryptomen se vrátila pod bilion USD

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dnes klesla pod 24.000 dolarů, a dostala se tak nejníže od konce roku 2020. Propad je součástí širšího poklesu trhu s kryptomeny po zprávě o růstu inflace ve Spojených státech k odklonu investorů od rizikovějších aktiv. Hodnota celého trhu s kryptoměnami poprvé od loňského ledna klesla pod jeden bilion dolarů a podle údajů serveru CoinMarketCap sestoupila až na 926 miliard USD. Kryptoúvěrová firma Celsius navíc zmrazila výběry.

Bitcoin se podle údajů webu CoinDesk za posledních 24 hodin propadl až na 23.431,23 USD. Kolem 15:00 SELČ se prodával zhruba za 23.650 dolarů, a za posledních 24 hodin tak vykazoval pokles o více než 13 procent. Druhá největší kryptoměna éther ve stejné době ztrácela téměř 17 procent zhruba na 1218 dolarů.

„Ukazuje se, že inflace je ještě těžší soupeř, než se očekávalo. Bitcoin a éther dále dostávají v ringu tvrdé údery,“ uvedla analytička Susannah Streeterová ze společnosti Hargreaves Lansdown. „Jsou hlavními oběťmi útěku investorů od rizikových aktiv v době obav ohledně prudkého růstu spotřebitelských cen po celém světě,“ dodala.

Bitcoin podle analytika společnosti Portu Jakuba Valníčka mezi lety 2013 a 2015 odepsal 82 procent své hodnoty, další významný pád přišel mezi lety 2017 a 2018, kdy zaznamenal propad o více než 80 procent – ​​z téměř 20.000 na 3000 USD. Tehdy se říkalo, že celý sektor kryptomen zanikne.

„To se nestalo a bitcoin v listopadu 2021 vyletěl na 67.000 dolarů. Ze svého maxima tak při momentální ceně 23 750 odepisuje 65 procent, což stále není tak drastické jako při minulých propadech a je otázkou, zda bude cena klesat dál, nebo se zase obrátí směrem nahoru. Vzhledem k současné ekonomické situaci je však nepravděpodobné, že v blízké době uvidíme nová maxima cen. Před námi je dlouhé období akumulace,“ dodal Valníček.

Podle spoluzakladatele kryptoúvěrové společnosti Nexo Antoniho Trencheva se nyní objevují předpovědi, že cena bitcoinu klesne pod 20.000 dolarů, nebo dokonce pod 10.000 dolarů. Loni v listopadu se bitcoin vyšplhal na rekordních téměř 69 tisíc dolarů. Od té doby už ale ztratil více než 60 procent.

Bitcoin BTC cryptocurrency coin with altcoin digital crypto currency tokens, ETC Ethereum, ADA Cardano, LTC Litecoin, IOTA Miota, ZEC Zcash for defi decentralized financial banking p2p global market

Jako relevantní metriky by expert na kryptoměny Igor Pauer podle svých slov namísto ceny raději použil přijetí kryptomen/blockchainu jak v maloobchodě, tak v bankovnictví a korporátním prostoru a akumulaci kryptomen silnými hráči. „Tyto údaje nám naznačují významné nákupy některých subjektů. Připomenu, že aktuální situace není na kryptotrhu nijak neobvyklá a v minulosti jsme ji viděli mnohokrát,“ podotkl.

Americká kryptoúvěrová společnost Celsius Network oznámila, že kvůli „extrémním podmínkám na trhu“ zmrazila výběry. Celsius nabízí zákazníkům možnost uložit si kryptoměny do produktů s úrokovým výnosem. Firma uvedla, že zmrazením výběrů se snaží stabilizovat likviditu a že nyní pracuje na opatřeních na ochranu aktiv. Podle agentury Reuters její oznámení vedlo k prohloubení dnešního poklesu bitcoinu.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram