Firmám pro inflaci rostou náklady, ne všechny plánují zvyšovat mzdy

Většina podnikatelů na Slovensku za posledních 12 měsíců zaznamenala nárůst vstupů potřebných k podnikání. Firmy v důsledku vysoké inflace zvyšují nebo se chystají zvýšit mzdy. Mnohé, zejména menší podniky to však neplánují. Vyplývá to z průzkumu Československé obchodní banky (ČSOB) na vzorku 300 podniků a firem různé velikosti, který připravila ve spolupráci s průzkumnou agenturou Datank. TASR o tom informovala mluvčí banky Anna Jamborová.

„Když jsme se ptali konkrétně na dopady vyšších cen energií, dvě pětiny dotázaných společností uvedly, že je ovlivňují zcela nebo velmi výrazně, další třetinu středně výrazně. Nejčastěji jde přitom o střední a větší společnosti,“ přiblížila manažerka oddělení pro živnostníky a malé podniky ČSOB Dáša Polláková. Podle jejích slov vyšší ceny energií nejvíce ovlivnily zemědělství, ubytování a stravování, dopravu, velkoobchod, maloobchod a průmysl.

Čtvrtina firem v průzkumu uvedla, že v důsledku vysoké inflace již přistoupila k plošnému zvyšování mezd v různé výši. Zhruba 9% dotázaných zvyšovalo mzdy vybraným zaměstnancům a dalších 23% zvyšování plánuje. Naopak růst mezd v reakci na inflaci nerealizovalo a ani neplánuje 41 % oslovených podnikatelů a podnikatelek.

Polláková také uvádí, že zaměstnavatelé, kteří mzdy neplánují upravovat, jsou většinou ty nejmenší podniky z odvětví maloobchodu a velkoobchodu, spolu s autoservisy, oblastí administrativy a servisních služeb. „Naopak nejvíce firem, které přistoupily k plošnému zvyšování, je v odvětví zemědělství, lesnictví a rybářství, ve zpracovatelském průmyslu a strojírenství,“ dodala.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram