Itálie zkoumá miliardový balíček na snížení daní z mezd a nákladů na energie

Itálie zkoumá několikamiliardový balíček na snížení daní pro lidi s nízkými a středními příjmy a na pomoc rodinám firmám vyrovnat se s rostoucími náklady na energii. Uvedli to v pondělí dva vládní představitelé, kteří nechtěli být jmenováni, protože jde o citlivé informace. TASR o tom informuje na základě zprávy Reuters.

To budou další výdaje nad rámec přes 30 miliard eur zahrnutých do rozpočtu od ledna. Balíček má pomoci zmírnit negativní vliv vysokých nákladů na elektřinu, plyn a benzin, které zastiňují růstové vyhlídky třetí největší ekonomiky eurozóny.

Vláda si klade za cíl snížit takzvaný daňový klín, tedy rozdíl mezi tím, co vynaloží na mzdy zaměstnavatel, a tím, co si zaměstnanec odnese domů, přičemž benefity by měly získat spíše zaměstnanci než firmy, upřesnily zdroje z kabinetu.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) odhadla, že v roce 2021 přišel průměrný svobodný zaměstnanec v Itálii o 46,5 % své hrubé mzdy na daních a sociálních odvodech, což je pátý nejvyšší poměr ze skupiny 38 vyspělých zemí.

A zároveň opatření, o kterých se diskutuje v oblasti energetiky, mají hodnotu až 7 miliard eur, uvedli nejmenovaní představitelé, podle nichž vláda zvažuje, že prodlouží do září aktuální snížení spotřební daně o 25 centů na litr pohonných látek na čerpacích stanicích, které by jinak vypršelo 8. července.

Řím by mohl prodloužit také na 3. čtvrtletí, a v některých případech až do konce prosince stávající daňové úlevy a bonusy zaměřené na snížení účtů za palivo pro energeticky náročné podniky a chudé domácnosti.

Premiér Mario Draghi se chce vyhnout financování balíku prostřednictvím dodatečných půjček, uvedli vládní představitelé, neboť Evropská centrální banka (ECB) se připravuje na ukončení programu nákupu dluhopisů, který pomáhal Itálii udržovat nízké náklady na půjčky.

S financováním těchto opatření by vládě mohl pomoci 25procentní jednorázový poplatek pro výrobce a prodejce elektřiny, zemního plynu a ropných produktů, který by podle odhadu ministerstva financí měl přinést téměř 11 miliard eur.

Jeden ze zdrojů uvedl přitom, že neočekává zvýšení této sazby na 30%, což by potenciálně zajistilo vládě další 2 miliardy eur.

Mnozí zákonodárci naléhají také na vládu, aby rozšířila jednorázový odvod i na zisky bank z obchodování s energií včetně zisku z finančních derivátů souvisejících s energetikou.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram